Zonnelabel

Zonnekaart

Zonnekaart van Nederland: waar schijnt de zon het meest?

De gemeten zonuren per jaar van alle KNMI-weerstations, gemiddeld over 2016 tot en met 2025. De kust is het zonnigst: Vlissingen haalt 2.073 uur per jaar, Arnhem en Venlo 1.827.

Venlo (Arcen): 1.827 uur zon per jaarArnhem (Deelen Airport): 1.827 uur zon per jaarEnschede (Twenthe Airport): 1.844 uur zon per jaarEnschede 1.844Eelde (Groningen Airport Eelde): 1.852 uur zon per jaarEelde 1.852Oost-Groningen (Nieuw Beerta): 1.870 uur zon per jaarHeino (Heino): 1.876 uur zon per jaarHoogeveen (Hoogeveen): 1.881 uur zon per jaarAchterhoek (Hupsel): 1.889 uur zon per jaarMaastricht (Maastricht Airport): 1.893 uur zon per jaarMaastricht 1.893De Bilt (De Bilt): 1.903 uur zon per jaarDe Bilt 1.903Eindhoven (Eindhoven Airport): 1.908 uur zon per jaarEindhoven 1.908Gilze-Rijen (Gilze-Rijen Airport): 1.909 uur zon per jaarMidden-Limburg (Ell): 1.912 uur zon per jaarNoordoostpolder (Marknesse): 1.919 uur zon per jaarZeeuws-Vlaanderen (Westdorpe): 1.925 uur zon per jaarLauwersoog (Lauwersoog): 1.925 uur zon per jaarLeeuwarden (Leeuwarden Airport): 1.926 uur zon per jaarLeeuwarden 1.926Uden (Volkel): 1.932 uur zon per jaarRotterdam (Rotterdam Airport): 1.943 uur zon per jaarLelystad (Lelystad Airport): 1.945 uur zon per jaarLelystad 1.945Schiphol (Schiphol Airport): 1.953 uur zon per jaarBetuwe (Herwijnen): 1.959 uur zon per jaarLopik (Cabauw): 1.966 uur zon per jaarWest-Friesland (Berkhout): 1.991 uur zon per jaarWijk aan Zee (Wijk aan Zee): 1.993 uur zon per jaarLeiden (Voorschoten): 2.005 uur zon per jaarTerschelling (Hoorn Terschelling): 2.012 uur zon per jaarTerschelling 2.012Stavoren (Stavoren): 2.025 uur zon per jaarHoek van Holland (Hoek van Holland): 2.030 uur zon per jaarDen Helder (De Kooy Airport): 2.048 uur zon per jaarDen Helder 2.048Goes (Wilhelminadorp): 2.056 uur zon per jaarVlissingen (Vlissingen): 2.073 uur zon per jaarVlissingen 2.073
Zonuren per jaar:< 1.8751.875–1.9251.925–1.9751.975–2.025≥ 2.025
Alle stations, van zonnig naar somber
PlaatsStationUur per jaar
VlissingenVlissingen2.073
GoesWilhelminadorp2.056
Den HelderDe Kooy Airport2.048
Hoek van HollandHoek van Holland2.030
StavorenStavoren2.025
TerschellingHoorn Terschelling2.012
LeidenVoorschoten2.005
Wijk aan ZeeWijk aan Zee1.993
West-FrieslandBerkhout1.991
LopikCabauw1.966
BetuweHerwijnen1.959
SchipholSchiphol Airport1.953
LelystadLelystad Airport1.945
RotterdamRotterdam Airport1.943
UdenVolkel1.932
LeeuwardenLeeuwarden Airport1.926
LauwersoogLauwersoog1.925
Zeeuws-VlaanderenWestdorpe1.925
NoordoostpolderMarknesse1.919
Midden-LimburgEll1.912
Gilze-RijenGilze-Rijen Airport1.909
EindhovenEindhoven Airport1.908
De BiltDe Bilt1.903
MaastrichtMaastricht Airport1.893
AchterhoekHupsel1.889
HoogeveenHoogeveen1.881
HeinoHeino1.876
Oost-GroningenNieuw Beerta1.870
EeldeGroningen Airport Eelde1.852
EnschedeTwenthe Airport1.844
ArnhemDeelen Airport1.827
VenloArcen1.827

De kust is het zonnigst, het hele jaar door

In voorjaar en zomer warmt het land op en ontstaan er stapelwolken. Boven de koelere zee gebeurt dat veel minder, en de zeewind brengt die heldere lucht mee naar de kust. Daarom liggen de zonnigste stations allemaal aan zee of aan het IJsselmeer, en de somberste in het oosten. Het verschil tussen het zonnigste en het somberste station is 246 uur per jaar, ongeveer 13%.

Gemiddelde uren zon per dag, per maand
Stationjanfebmrtaprmeijunjulaugsepoktnovdec
Vlissingen2,44,15,57,78,48,78,27,76,44,12,92,0
De Bilt1,93,65,37,18,08,07,57,26,23,82,61,5
Enschede1,73,55,06,97,77,97,06,96,23,72,51,4

In juni schijnt de zon in Vlissingen gemiddeld 8,7 uur per dag, in december 2,0. In Enschede is het in december 1,4 uur.

Van de zonnekaart naar je eigen huis

Deze kaart laat zien hoe vaak de zon schijnt boven een open veld. Bij een huis telt vooral wat de omgeving ervan overlaat: de buren, een flat aan de overkant, bomen aan de zuidkant. Dat scheelt veel meer dan de regio. Een zuidtuin met een rij huizen op 12 meter verliest in onze berekening ruim een derde van de zon (zie de beste ligging van een tuin); het verschil tussen de zonnigste en de somberste regio is ongeveer een achtste.

Waar de zon staat op een bepaald moment, zie je met de zonnestand, waar de schaduw valt op de schaduwkaart. Het zonnelabel rekent per adres uit hoeveel uur zon tuin en gevels krijgen, met de zonuren van de eigen regio erin.

Zonnekaart voor zonnepanelen?

Voor de opbrengst van zonnepanelen telt vooral de stand en de schaduw van je dak, en de instraling over het hele jaar. Het zonnelabel gaat daar niet over: het gaat over zon en daglicht in huis en tuin. Het verschil lees je in zonnelabel of zonnepanelen.

Veelgestelde vragen

Waar schijnt de zon het meest in Nederland?

Aan de kust. Van 2016 tot en met 2025 mat het KNMI de meeste zon in Vlissingen: gemiddeld 2.073 uur per jaar. Het minst was het in Arnhem en Venlo, met 1.827 uur; 246 uur minder.

Hoeveel uur zon per jaar heeft Nederland?

Gemiddeld rond de 1.940 uur per jaar over alle stations, in 2016–2025. In De Bilt, het centrale meetpunt van het KNMI, was het 1.903 uur.

Waarom is het aan de kust zonniger?

Boven land warmt de grond in voorjaar en zomer op en ontstaan stapelwolken. Boven het koelere zeewater gebeurt dat veel minder, en de zeewind brengt die heldere lucht naar de kust. Een paar kilometer landinwaarts is het verschil al kleiner.

Zegt de zonnekaart iets over de zon in mijn tuin?

Maar een klein deel. Het verschil tussen de zonnigste en de somberste plek van het land is ongeveer een achtste. Een rij huizen achter je tuin of een boom aan de zuidkant kan de helft van de zon wegnemen. Wat er bij jouw adres overblijft, rekent het zonnelabel uit.

Bron: KNMI, daggegevens van de weerstations (zonneschijnduur, berekend uit de globale straling), 2016–2025; stations met minstens acht volle jaren. Een station ligt vaak op een vliegveld of in een polder; de plaatsnaam ernaast is de dichtstbijzijnde bekende plaats. Provinciegrenzen: CBS/PDOK.